A bankok erős, a biztosítók gyenge évet zártak 2023-ban a május 31-éig megjelent éves beszámolóik alapján, legalábbis jövedelmezőségi szempontból. A bankokat elsősorban a jegybanktól kapott kamatbevételek hizlalták, de ha korrigálunk az átmeneti tételekkel, így sem volt náluk kiugró a tavalyi megtérülés. A biztosítók eredményét a különadók és viharkárok tépázták meg, így még a nagyok közül is többen veszteséget jelentettek, miközben kellemes meglepetés is akad.
Harmadik egymást követő évben volt veszteséges tavaly a Magyar Nemzeti Bank: 1763 milliárd forintos mínusszal zárta 2023-at. A rekordszintű veszteség oka egyszerű: az infláció leküzdésére alkalmazott magas kamatlábak miatt nettó 1643 milliárd forintnyi kamatot fizetett ki tavaly a jegybank, döntő részben a kereskedelmi bankok felé. A pénteken közzétett éves jelentés alapján -1855 milliárd forinttal most először negatív tartományba került az intézmény saját tőkéje, ám ez az idei költségvetést nem kell, hogy terhelje: a jegybanktörvény őszi módosítása értelmében csak „hosszabb idő” után kell az MNB saját tőkéjét a jegyzett tőkének megfelelő 10 milliárd forintos szintre feltornázni.
Minimális mértékben, mélyen az infláció alatt nőtt az Auchan Magyarország Kft. bevétele, de ennek megfelelően változott a beszerzett áruk értéke is, amely jelentős volumencsökkenésre enged következtetni. A cég ugyanakkor nyereséggel zárta az évet - derül ki a pénteken közzétett beszámolóból.
Minden szabályozott piacra bevezetett értékpapír kibocsátója határidőben közzétette a tavalyi pénzügyi évről készített éves jelentését. A tőzsdei befektetőknek döntéseikhez célszerű a felügyelet honlapján közzétett, az éves beszámolókhoz kötődő könyvvizsgálói véleményeket is áttekinteni - hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank.
Két éve lépett tőzsdére az eSense: a call center-szolgáltatásokkal, munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó cégcsoport nemrég tette közzé első, teljes évre vonatkozó beszámolóját. A 2023-as év intenzív üzleti tevékenységet, ezzel pedig erős növekedést hozott a cégcsoport számára, ugyanakkor a gyorsan változó és növekvő piac komoly kihívások elé is állította a vállalatot.
A UBS Group 14%-kal csökkentette a tavalyi évre vonatkozó bónuszalapját, miután a Credit Suisse integrációjával párhuzamosan igyekeznek megvágni a költségeket – írja a Bloomberg.
A CIB Bank történetének legsikeresebb éve volt 2023 a társaság vezetői szerint, a 63,9 milliárd forintos rekordnyereség mellett ugyanis a hitel- és betétállománya is messze a piaci átlag felett növekedett. Egy sor olyan növekedési számot közölt a bank, amellyel szembement a negatív piaci trendekkel, többek között a lakáshitel-kihelyezésük is nőtt, miközben a piac lefeleződött. Ma már a bank hitelportfóliója is jobb minőségű a piaci átlagnál, a részleteket minderről egy keddi sajtótájékoztatón ismertették.
103 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta a tavalyi évet a magyar Raiffeisen Bank, szemben az egy évvel korábbi 72 milliárddal – derült ki a társaság éves jelentéséből. A hitelintézet mérlegfőösszege és ügyfélbetéteinek állománya 3%-kal gyarapodott, ügyfélkövetelései viszont 4%-kal csökkentek. A bank 79,8 milliárd forint osztalékot fizet osztrák tulajdonosának.
Enyhén csökkenő hitelállományuk ellenére majdnem 30 milliárd eurós nyereséget értek el a magyar nagybankok „anyabankjai” 2023-ban, ami csaknem másfélszerese az egy évvel korábbinak. A kitágult kamatmarzsok és az alacsony hitelbedőlések ritka kombinációja nemcsak osztalékfizetésre, de sajátrészvény-visszavásárlásokra is bőséges lehetőséget ad idén a legtöbb nemzetközi bankcsoportnál. A kamatkörnyezet csökkenésével viszont egyre jobban felértékelődik az üzleti volumentermelés a bankoknál, jöhetnek ismét a „munkás évek”. A legnagyobb profitot az UniCredit, a legmagasabb megtérülést viszont az OTP érte el tavaly csoportszinten.
Olaszország vezető biztosítója, a Generali rekordprofittal zárta a tavalyi évet.
Mindössze 21 milliárd forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a túladóztatott magyar biztosítási szektor, ami 11 éves mélypontot jelent. A díjbevételek csak 5,7%-kal növekedtek, reálértéken a korrigált díjbevételek 4,5%-kal visszaestek. A vagyon- és felelősségbiztosítási károk 27 milliárd forinttal nagyobb mértékben rontották az eredményt (főleg a gépjárműkárok miatt), mint az aszályokkal sújtott előző évben. Az MNB szerdán közzétett friss éves adatait elemezzük.
A jegybank ezen felül figyelmeztette a kibocsátót, hogy a jövőben az éves jelentés összeállítása során maradéktalanul tegyen eleget valamennyi vonatkozó jogszabályi kötelezettségének.
4,059 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta a 2023-as évet a CIG Pannónia, az egyszeri és átmeneti adótételekkel nem korrigált számviteli profit 2,874 milliárd forint lett - tette közzé a biztosító. A piac 5%-os átlagát messze meghaladó, 35%-os díjbevétel-növekedést sikerült elérni, elsősorban a hitelfedezeti, a vállalati vagyonbiztosítási és az egyszeri díjas életbiztosítási termékeknek köszönhetően, emellett nagyot szakított a biztosító befektetései révén a magasabb kamatkörnyezeten.
A Polgári Bank közgyűlése nemrég elfogadta a bank 2022. évi éves beszámolóját, amelyet előzőleg a hitelintézet megválasztott könyvvizsgálója is auditált. Ennek nyomán az MNB feloldotta a bankkal szembeni – a kockázatvállalásra, osztalékfizetésre, illetve a követelésértékesítésre vonatkozó – átmeneti korlátozásait. A bank tőkehelyzetét, likviditását és egyéb főbb prudenciális mutatóit tekintve a jogszabályoknak megfelelően működik.
Befektetési és privátbanki üzletág felépítésén dolgozik az Equilor és a Diófa többségi részesedését megszerző Gránit Bank, amely több mint 13 milliárd forintos egyedi adózási előtti eredménnyel és 1000 milliárd forint feletti mérlegfőösszeggel zárta a tavalyi évet. A bank elnök-vezérigazgatójával készült interjúnk itt olvasható.
Az éves beszámoló szerint a befektető társaság sikeresen alkalmazkodott a radikálisan megváltozott gazdasági és üzleti környezethez, mivel bevont forrásait, kezelt vagyonát és befektetési portfóliója értékét egyaránt növelni tudta, miközben működésének nyereségességét is biztosította.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Alaposan felszerelik a diktatúrát.
Az Egyesült Államokban.
Nikki Haley nem fogta vissza magát.
Elérhetetlenné tette a honlapjaikat.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?